W dzisiejszych czasach wszyscy wiemy coś o druku 3D. Wiemy, że ten rodzaj druku jest w stanie wygenerować przedmioty, które są nam potrzebne w życiu codziennym do zaspokojenia kilku z naszych potrzeb.
Za produkcją prototypów, dzieł sztuki, protez i niezliczonej ilości spersonalizowanych przedmiotów kryją się ciekawostki, o których prawdopodobnie nie masz pojęcia. Spójrzmy na pięć faktów, które na pewno cię zaskoczą.
Kto by pomyślał, że pewnego dnia drukarka 3D może wydrukować ludzką skórę? Inżynierom robotyki, ściśle współpracującym z biologami udało się odtworzyć żywą tkankę. Można się zastanawiać, jak to osiągnięto. Taki efekt uzyskano mieszając ludzkie osocza i komórki skóry generując idealną strukturę, która ma być wprowadzona do specjalnej głowicy drukarki 3D zaprojektowanej do tego celu.
Prawdopodobnie widziałeś wiele obiektów wydrukowanych w 3D… ale tylko w jednym kolorze. Wraz z postępem technologicznym, używanie jednego koloru na raz należy do przeszłości. Teraz możesz używać dziesiątek lub setek kolorów jednocześnie, dzięki czemu możesz drukować nieprzezroczyste, błyszczące, a nawet przezroczyste elementy.
Najpopularniejszą stosowaną technologią jest z jest FDM, czyli Fused Deposition Modeling. Dzięki tej technologii, warstwy są tworzone przez plastikowe włókna, które są wtapiane w głowicę drukującą. Innym rodzajem szeroko stosowanej technologii jest wykorzystanie płynnej żywicy, która zostaje utwardzona w wyniku działania światła ultrafioletowego. Stosowana jest również selektywna synteza laserowa, która jest bardziej wyrafinowana, ponieważ wykorzystuje elementy sproszkowane, które są następnie stapiane za pomocą lasera.
Wydaje się to niesamowite, ale początki tego typu druku sięgają 1984 roku, kiedy to druk atramentowy został przekształcony w druk z użyciem materiałów. Koncepcje zrewolucjonizował Charles Hull.
Sformułowanie „zrób to sam” nabiera nowego wymiaru. Lata temu drukarka 3D kosztowała około 220.000 złoty, a dziś jest dostępna za około 2500 złoty. Dzięki temu nastąpił nowy boom i wiele osób chce robić swoje własne rzeczy.